A A A K K K
для людей з порушеннями зору
ЗОЛОТІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ №5
Гірської міської територіальної громади Сєвєродонецького району Луганської області

ПОРАДИ БАТЬКАМ. ВИХОВАННЯ ВАЖКИХ ПІДЛІТКІВ

Дата: 11.10.2021 15:37
Кількість переглядів: 36

Фото без описуКоли дитина вступає у підлітковий вік, батькам часто здається, що дитину ніби підмінили. Лягав спати одною людиною, а прокинувся зовсім іншою, - настільки підлітковий вік впливає на поведінку дитини. Зміна поведінки свідчить про те, що вашій дитині дуже важко, і ви, як дорослі, повинні їй допомогти.

Початок підліткового віку, як вважають сучасні психологи, припадає на 10 років, коли відбувається перехід від перед пубертатного віку до пубертатного. Закінчується підлітковий вік у 20-21 рік. У цей період підлітку необхідно для себе вирішити дуже важливі задачі і визначити своє нове доросле місце у світі.

Підлітковий вік характеризується:

  • Емоційною лабільністю: у підлітків дуже часто змінюється настрій;
  • Високою чутливістю. Підлітки дуже ранимі і чутливі;
  • Входженням у референтні групи. Підлітки починають групуватися із собі подібними, і далеко не завжди їх товариства не завжди подобаються батькам;
  • Першими серйозними сварками з батьками;
  • Першими серйозними проявами самостійності;
  • Дуже сильними протиріччями. Дитина може вважати себе і інших людей або тільки хорошими, або тільки поганими. Їх поведінка різко змінюється: від любові до ненависті, від тусовок до повної ізоляції, від ранимості до явних проявів хамства і агресії, їх настрій непередбачуваний.

Важливо розуміти, що у дитини дуже велика тривога, і саме від неї вона захищається тим, що вона грубить, замикається, стає скритною. Як було сказано вище, завдання батьків – зняти цю тривогу. Важливо також зрозуміти логіку дитини. А логіка проста: «Я хочу бути самостійним і робити, що захочу, а відповідальність за це лежить на моїх батьках». У цьому випадку батьки повинні з’єднати свободу з відповідальністю: «Ми тобі даємо самостійність, але і відповідальність у навантаження». І робити це треба у сферах де не зачіпаються інтереси батьків, а тільки дитини: навчання, зовнішній вигляд, вибір друзів.

Попри те, що ви колись самі були підлітками й, можливо, складними для своїх батьків, від вас, проте, потрібно буде багато праці, щоб зрозуміти, через що доводиться проходити вашій дитині. Ви маєте налагодити зв’язок із нею.

Це завжди не просто, і вам доведеться дуже постаратися під час цих двох важливих періодів у житті ваших дітей – юності й молодості. Вашим дітям знадобляться всі настанови і все ваше розуміння, які ви можете їм дати. Спілкування й розуміння протягом складних періодів можуть задати тон для життєвих рішень, які доведеться робити вашій дитині.

Корисні порад, які придадуться батькам при вихованні підлітків і налагодженні зв’язку з ними:

1. Інтерес

З’ясуйте, що подобається вашій дитині. Коли ваш підліток був дитиною, можна знайти щось, чим можна було б з ним займатися. Але коли вони дорослішають, вам доведеться докласти додаткових старань, аби довідатись, що подобається вашим дітям. Можливо, це буде не просто, але здатність співвідносити схильності й антипатії вашої дитини є важливою частиною побудови відкритих стосунків з нею.

Пам’ятайте: щоб бути гарним батьком вам також потрібно бути гарним другом.

2. Строгість

Чимало підлітків пручаються правилам і обмеженням. Вони думають, що вже дорослі, що можуть про себе подбати. Хоча це почасти й так, підліткам усе ще потрібні обмеження. З новими бажаннями вони можуть заподіяти собі значної шкоди, якщо не стримуватимуть себе відповідальністю.

Дайте зрозуміти вашій дитині, що в неї буде більше волі, але при цьому й більше відповідальності. Воля без відповідальності  безглузда.

Вам варто допомогти своїй дитині навчитися планувати події наперед. Ви не повинні робити це за підлітка; просто спрямуйте його.

3. Спілкуйтеся щодня

Щоденне спілкування є важливим для підтримки відкритості між вами. Ваша дитина буде розкутішою, довірятиме вам, якщо ви спілкуватиметеся з нею щодня. Довіра ґрунтується на практиці. Її можна збудувати тільки на багатогранних відносинах, на гарному спілкуванні.

Навчіться пізнавати світ, у якому живе ваш підліток, поставте себе на його місце, і ви зможете не тільки досягти довіри у стосунках, але й краще зрозуміти його поведінку.

Щоденне спілкування покаже вашій дитині, що ви дбаєте про неї. Це дуже важливий фактор, тому що підлітки почуваються комфортніше з батьками, які активно залучені в їхнє життя. Інакше підлітки можуть звернутися до ненадійний однолітків за порадою або настановами. Дуже важливо, щоб батьки надавали їм керівництво й турботу, що їм так потрібно.

4. Терпіння

Коли йдеться про виховання важкого підлітка, ваша терпіння дуже важливе. Бути терплячим важко, тому ви захочете побачити результати негайно. Але у більшості випадків вашій дитині просто необхідно перерости таку поведінку. Можливо, варто відправити дитину у спеціальний центр виправного впливу, і це також потребуватиме від вас терпіння, поки програма не почне давати результатів. Загалом, якщо зможете знайти в собі терпіння, то керуватимете ситуацію значно краще.

5. Упереджувальний підхід

Тільки-но ви помітили що в дитини з’явилися проблеми, вам необхідно починати діяти негайно. Можливо, вам необхідно подумати про спеціальну виправну установу для неповнолітніх ще до того, як ви вважатимете відправлення дитини туди необхідним. Негайний початок дій покаже підлітку, що ви не збираєтесь сидіти, склавши руки, й дозволити йому уживати наркотики, алкоголь або займатися іншими речами, яких ви не схвалюєте. Упереджу вальний підхід може скоротити глибину і тривалість проблем вашого підлітка.

6. Єдиний фронт

У багатьох випадках батьки не сходяться в думках про те, яке рішення їм необхідно прийняти щодо ситуації, в яку потрапила їхня дитина. У жодному разі не розказуйте про це своєму синові чи доньці. Ви маєте завжди демонструвати «єдиний фронт». Коли дитина зрозуміє, що ви дієте спільно, однією командою, і вона не зможе втекти під захист одного з батьків, ваші плани допомогти матимуть більші шанси на успіх.

І ні в якому разі не можна присвячувати себе підлітку. Крім відчуття провини і боязні виправдати ваші очікування, ви у неї нічого не викличете. Живіть своїм щасливим життям і хай дитина на нього дивиться.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора